Zanonimizowana wersja forum tylko do odczytu

Wine dla początkujących.

Dyskusje związane z popularnymi dystrybucjami systemów unix'owych.
Post Reply
anonim
Początkujący
Posts: 50
Joined: 2013-12-30, 00:06

Wine dla początkujących.

Post by anonim »

Artykuł ten zawiera omówienie elementów wchodzących w skład Wine, oraz przykład zastosowania tego programu. Zapewne nie przyda się on zaawansowanym użytkownikom systemu, ponieważ narzędzie to jest im znane i z pewnością każdy wieloletni użytkownik GNU/Linuksa miał z nim styczność. Tak więc artykuł dedykowany jest użytkownikom początkującym. Zanim jednak zaczniemy omawiać poszczególne elementy wyjaśnijmy sobie czym jest jest omawiany program i jaką funkcję pełni.

Ogólnie pisząc, umożliwia on uruchamianie aplikacji pisanych dla systemu Windows pod systemami alternatywnymi. Możliwe jest to dzięki przekształceniu WinApi tak by współgrało z graficznym systemem okienkowym (X.Org). WinApi stanowi zbiór funkcji przeznaczonych do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika w systemie Microsoft Windows. W Uniksowych systemach operacyjnych, najpopularniejszymi powłokami graficznymi są KDE (zbudowane z użyciem bibliotek QT3/QT4) oraz GNOME (zbudowane na Gtk+). Więc należy liczyć się z tym, że aplikacje uruchomione przez Wine nie integrują się z motywem ustawionym w naszej powłoce graficznej. To znaczy, że np. nie użyją zestawu ikon ustawionego w systemie. Zasada działania narzędzia Wine jest bardzo prosta. Tworzy ono wirtualne partycje oraz umożliwia uruchamianie plików .exe. Uruchomiony instalator w postaci .exe instaluje program na wirtualnej partycji.

Instalacja

Wine może zostać zainstalowane w systemie na trzy sposoby.

Instalacja z repozytorium
Manualne pobranie pakietu instalacyjnego
Instalacja ze źródeł

Instalacja z repozytorium

Wine dostępne jest w repozytoriach dwóch dostawców. Pierwszym z nich jest Canonical umieszczający pakiety instalacyjne w oficjalnych repozytoriach Ubuntu, natomiast drugim są developerzy Wine posiadający własne repozytorium. To z którego skorzystamy zależy od tego jakiej wersji Wine potrzebujemy. W repozytorium dystrybucji w przeciwieństwie do tego od WineHQ, pakiet nie jest aktualizowany na bieżąco. Nowsze wersje znajdziemy w repozytorium developerów Wine. Natomiast jeżeli chcemy posiadać najnowsze wydanie, najlepiej skorzystać z pakietów źródłowych. Pojawiają się one jako pierwsze i na ich podstawie budowane są pakiety instalacyjne. Podział na repozytoria od Canonical i WineHQ zauważalny jest w przypadku Ubuntu 9.04 i starszych. Pakiety dla nowszych wersji systemu umieszczane w specjalnych repozytoriach PPA na serwerach Canonical przez Ubuntu Wine Team. Aktualizacja Wine do najnowszej wersji nie zawsze oznacza lepsze działanie potrzebnych nam aplikacji. Czasami zdarza się, że usprawnienie obsługi jednych programów jest równoznaczne z obniżeniem jakości działania innych.

Dodawane repozytorium przeznaczone jest dla Ubuntu 9.10, 10.04.

Proces instalacji rozpoczynamy od dodania serwera z oprogramowaniem.

W tym celu uruchamiamy:
System -> Administracja -> Źródła Oprogramowania -> Inne Oprogramowanie -> Dodaj.
W nowo wyświetlonym oknie wpisujemy

Code: Select all

ppa:ubuntu-wine/ppa


Następnie otwieramy emulator terminala wybierając Programy -> Akcesoria -> Terminal i wpisujemy poniższe polecenie.

Code: Select all

sudo apt-get update && sudo apt-get install wine


Można też skorzystać z Centrum Oprogramowania Ubuntu albo menedżera pakietów Synaptic, aby zainstalować pakiet wine.
Manualne pobranie pakietu instalacyjnego

Instalacja ze źródeł

Pakiety źródłowe stanowią bazę, na której podstawie tworzone są pliki binarne. Jak wcześniej wspomniałem przeznaczone są one dla osób chcących posiadać najnowsze wydanie niebędące dostępnym w postaci pakietu instalacyjnego.

Ten sposób instalacji wymaga skompilowania źródeł, tak więc musimy zaopatrzyć się w narzędzia umożliwiające tą czynność (wymagane są włączone repozytoria z pakietami źródłowymi)

Code: Select all

sudo apt-get install build-essential
sudo apt-get build-dep wine


Następnie pobieramy archiwum, rozpakowujemy i rozpoczynamy instalację programu. Linki do pobrania źródeł znajdziemy na oficjalnej stronie projektu. W poniższych poleceniach użyłem programu wget w celu pobrania aktualnego (16.07.2010) wydania Wine.

Code: Select all

wget http://ibiblio.org/pub/linux/system/emulators/wine/wine-1.2.tar.bz2
tar -xjvf wine-1.2.tar.bz2
cd wine-1.2
./configure
make
sudo make install


Deinstalacja

Jeżeli Wine zostało zainstalowane z użyciem pakietu instalacyjnego, do jego usunięcia możemy użyć poniższego polecenia.

Code: Select all

sudo apt-get --purge remove wine


Jeżeli instalowaliśmy Wine z użyciem pakietu źródłowego, należy wejść do rozpakowanej zawartości wcześniej pobranego archiwum i wykonać polecenie odinstalowania.

Code: Select all

cd /ścieżka/do/katalogu
sudo make uninstall


Info ze źródła LINK

Post Reply